بازار صنعت آب کشور
جستجو
درج آگهی رایگان
چربی گیر پلی اتیلن

چربی گیر، دستگاهی است که قابلیت جدا کردن آب و روغن را دارد. زمانی که در صنایع مختلف، مخلوطی از آب و روغن تولبد شود، می توان از این دستگاه برای جداسازی هر دو فاز استفاده کرد. در صنایعی مانند دباغی، کشتی رانی (کشتی نفت کش)، کشتارگاه و … امکان اختلاط آب و روغن زیاد است و استفاده از این دستگاه از ورود روغن به آب های سطحی جلوگیری می کند. ورود روغن به آب های سطحی مضر است، چرا که همزمان به ورود می توانند میزان زیادی آلاینده آلی وارد آب های سطح کنند و از طرفی کیفیت آب را پایین بیاورند. استفاده از این آب بدون جداسازی روغن، اثرات مخربی برای محیط زیست و انسان دارد. چربی گیر انواع مختلفی دارد که هر کدام می توانند روعن خاصی را جدا کنند. بنابراین باید بر اساس نوع صنعت، نوع جداکننده آب و روغن تعیین شود. انواع روغن های موجود در آب و یا فاضلاب، روغن آزاد شناور، روغن امولسیونی، روغن حل شده و جامدات سوسپانسیونی هستند که منشا آن ها می تواند گیاهی، حیوانی، صنعتی و … باشد.اساس انتخاب سیستم جداکننده روغن و آب، سایز ذرات، تراکم روغن، ویسکوزیته آب، کیفیت آب مورد نظر و عواملی دیگر موثر است.

پلی اتیلن

امروزه، رایج ترین نوع پلاستیک مورد استفاده، پلی اتیلن یا همان پلی تن است. این ماده به دلیل خواص مختلفی که دارد، جای خود را در صنایع مختلف باز کرده و استفاده از آن رایج است. پلی اتیلن برای اولین بار توسط شیمیدان آلمانی هانس فون پاچمان ساخته شد که آن را به طور تصادفی در سال ۱۸۹۸ ضمن تحقیق در مورد دیازومتان به وجود آورد. اکنون از جعبه قرص، پاکت های پلاستیکی تا تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب از پلی اتیلن ساخته شده اند. پلی اتیلن بسیار منعطف است، در مقابل خوردگی مقاوم است و از طرفی ماده سمی نیست، بنابراین اگر وارد بدن انسان شود ایجاد مسمومیت نمی کند. این موضوع پلی اتیلن را به گزینه مناسبی برای استفاده در حوزه تصفیه آب و پساب تبدیل کرده است. پلی اتیلن عموما در دو حالت پلیمر اتیلن تراکم بالا و تراکم پایین وجود دارد که از پلیمر تراکم بالا برای ساخت تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب استفاده می شود.

 

 فایبرگلاس

فایبرگلاس نوعی از کامپوزیت است که از ترکیب پلیمر تقویت شده با فیبر شیشه به دست می آید و نسبت به وزن کمی که دارد مقاومت بیشتری نسبت به فلزات دارد. فایبرگلاس از نظر قیمت ارزان است و از آن در ساخت هواپیما، قایق، استخر شنا، مخازن سپتیک، مخازن آب، سقف، لوله، تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و … استفاده می شود. فایبرگلاس می تواند از ترکیب بسیاری رزین ها با فیبر شیشه به وجود آید.

 

چربی گیر پلی اتیلن

چربی گیر پلی اتیلن برای جداسازی هیدروکربن ها، مواد روغنی،‌گریس و چربی و مواد آلی از آب موثر است. در چربی گیر پلی اتیلن علاوه بر جداسازی مواد روغنی، می توان مواد جامد معلق موجود در پساب را نیز جدا کرد. چربی گیر پلی اتیلن از جنس بدنه پلی اتیلن ساخته شده است که مقاومت در برابر خوردگی، فشار و ضربه را بالا می برد.

 

 مکانیسم عملکرد چربی گیر پلی اتیلن

چربی گیر پلی اتیلن، در ابتدای ورود فاضلاب به مخزن، امکان ته نشینی مواد جامد موجود در آن را فراهم می کند و سپس مواد جامد معلق ته نشین شده و در روی آب نیز مواد روغنی قرار می گیرند. آب که در فاز وسط قرار دارد توسط یک لوله به مخزن بعدی منتقل می شود. در نهایت در مخزن دوم آب جدا شده از روغن وجود دارد و در مخزن اول، روغن و لجن ناشی از فاضلاب ذخیره می شود. این مخزن را بر اساس میزان تولید روغن و لجن می توان ماهانه یا سالانه تخلیه کرد.

 

کاربرد و کارکرد چربی گیر پلی اتیلن

جداکننده روغن و آب، برای جداسازی مواد آلی، روغنی، گریس، چربی و … از آب مورد استفاده قرار می گیرند. از عمده ترین استفاده کننده های چربی گیر پلی اتیلنی می توان به شرکت های فروش اتومبیل، شرکت های تعمیرات موتور، پمپ بنزین، کارواش، آشپزخانه ها، رستوران ها و … اشاره کرد.

برای کارکرد چربی گیر پلی اتیلن نیز می توان به امکان جداسازی روغن از پساب، جداسازی ذرات معلق از پساب و در نتیجه این دو موضوع انجام پیش تصفیه روی فاضلاب اشاره کرد.

 

اجزای چربی گیر پلی اتیلن

 

۱- مخزن اولیه برای ته نشینی جامدات معلق موجود در فاضلاب و در نهایت قرار گرفتن روغن در روی فاضلاب.

۲- لوله انتقال فاضلاب پس از جداسازی روغن و آب

۳- مخزن ثانویه برای دریافت فاضلاب بدون روغن و انتقال آن به سیستم تصفیه فاضلاب

توجه شود که برای چربی گیر پلی اتیلن، مخزن اولیه می تواند تا حدی حکم ذخیره کننده لجن و روغن را داشته باشد اما اگر میزان لجن موجود در آن از نصف مخزن بیشتر شد، چربی گیر پلی اتیلن عملا کارکرد خود را از دست می دهد.