بازار صنعت آب کشور
جستجو
منهول فاضلاب

منهول فاضلاب (manhole)، آدم رو ها یا چاهک بازدید به منظور اتصال شبکه و خطوط لوله به یکدیگر، بازبینی راه های انتقال فاضلاب، دسترسی آسان به تاسیسات، تعمیر و نگهداری، تنظیم شیرآلات و یا خدمات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. شاید مهم ترین کاربرد منهول در فاضلاب متصل نمودن شبکه های فاضلابی و خطوط به یکدیگر باشد.

این منهول ها در فواصل منظم در سراسر سیستم فاضلاب قرار می گیرند تا دسترسی راحت تری را برای کارشناسان این حوزه جهت تعمیر، بررسی و… در هر نقطه فراهم سازند. منهول (manhole) زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به اتصال چند شبکه به هم وجود داشته باشد. بیشتر این اتصالات، اتصالاتی هستند که زیر زمین قرار دارند.

منهول فاضلاب چیست؟

منهول فاضلاب همان منهول هایی هستند که در خطوط انتقال فاضلاب نصب شده و برای دسترسی و زهکشی خطوط فاضلاب استفاده می شوند. منهول فاضلاب در حال حاضر از مواد پلی اتیلن ساخته می شود اما جنس های مختلف دیگری نیز برای ساخت منهول فاضلاب استفاده می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

در حال حاضر هنوز هم از منهول فاضلاب بتنی و آجری استفاده می شود اما این نوع منهول فاضلاب محبوبیت خود را در دنیای امروز و با رشد فناوری های جدید تولید منهول فاضلاب از دست داده اند و پیمانکاران و مجریان طرح های انتقال فاضلاب به استفاده بیشتر از منهول های پلی اتیلن روی آورده اند.

منهول فاضلاب که در اتصال خطوط فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد، نقش مهمی در هدایت مایعات در مسیر بازی می کند و نمی تواند منهول فاضلاب را از سیستم انتقال فاضلاب خارج کرد. با پیشرفت های چشمگیر در تولید مصالح، منهول فاضلاب در روش های ساخت و نصب پیشرفت های قابل توجهی داشته است که نمی توان آن ها را نادیده گرفت.

مهم ترین تغییر در منهول فاضلاب ساخت منهول فاضلاب با استفاده از مواد پلیمری به خصوص پلی اتیلن، به دلیل آب بندی کامل شبکه و عدم نفوذ فاضلاب به بیرون و یا عدم تخریب و ورود خود پلی اتیلن به فاضلاب و آب های زیرزمینی مورد استفاده است و در پروژه های فاضلاب با اطمینان استفاده می شود.

کاربرد منهول فاضلابی شهری

کاربرد منهول برای کلیه لوله کشی های زیرزمینی مثل لوله کشی آب، لوله کشی فاضلاب و… است. منهول ها در حال حاضر بیشتر در شهرها استفاده شدند و می توان به این منهول ها،‌ منهول فاضلاب شهری گفت. حتی در خیابان ها قابل مشاهده هستند ولی هنوز در روستاها و شهر های دور افتاده کوچک استفاده نشدند.

برای موضوع مورد بحث ما باید گفت منهول ها فاضلاب ها را از چندین شبکه یا چندین آب راه به هم متصل می کند و در نهایت همه پساب ها را به یک مسیر هدایت می کنند. دریچه منهول فاضلاب، اصولا توسط یک درپوش سیمانی، بتنی یا فلزی پوشیده می شوند تا از دسترسی تصادفی و غیر مجاز افراد دیگر به درون منهول جلوگیری شود.

در کشورهای اروپایی استفاده از منهول کامپوزیتی بیشتر شده است، زیرا که وزن کمتری دارند و در عین حال عایق هستند. در منهول ها عموما پله هایی از جنس فایبرگلاس، پلی پروپیلن و یا فلز تعبیه شده است تا ورود به منهول را ممکن سازد. منهول های فاضلاب عموما به شکل دایره هستند زیرا بهینه ترین شکل ممکن برای منهول است اما در برخی نقاط جهان، منهول فاضلاب مثلثی یا منهول مستطیلی نیز دیده می شود.

انواع منهول فاضلابی گروه اوژن

گروه مهندسین اوژن اطلس سپهر طراح و مجری انواع سیستم های تصفیه فاضلاب بوده و برای خودکفایی در اجرای پروژه های اختصاصی تمامی تجهیزات فاضلابی از جمله منهول های فاضلابی را تامین و به فروش می رساند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با تیم مشاوره اوژن اطلس سپهر در تماس باشید.

منهول فاضلاب پلی اتیلنی اوژن

مواد اولیه مورد استفاده در تولید منهول فاضلاب پلی اتیلن شامل مواد پلی اتیلن درجه ۳۸۴۰، درجه قالب دوار HDPE یا LLDPE می باشد که می توانند برای تولید منهول فاضلاب پلی اتیلن مورد استفاده قرار گیرند. مواد پلی اتیلن به کار رفته در تولید منهول فاضلاب پلی اتیلن در برابر آلاینده های فاضلاب مانند اسید ها حتی تا غلظت ۹۹٪ و همچنین باز های غلیظ مقاوم هستند که در استاندارد، لیستی از موادی که پلی اتیلن در برابر آن ها مقاوم هستند وجود دارد که نشان می دهد مقاومت و دمای کار پلی اتیلن نسبت به این مواد به چه صورت است.

مواد پلی اتیلنی در برابر سایش، فرسایش و تماس با ذرات غرق شده در فاضلاب مقاومند و از دوام بالایی برخوردار هستند. مواد اولیه پلی اتیلن انعطاف پذیر هستند، بنابراین از جدا شدن، شکستگی و فرسایش در اثر برخورد ذرات معلق شده در فاضلاب آسیب نمی بیند. منهول فاضلاب پلی اتیلن کاملا توسط نوار ها آب بندی می شوند، از این رو هیچ آب زیر زمینی وارد سیستم فاضلاب یا برعکس نمی شود.