بازار صنعت آب کشور
جستجو
درج آگهی رایگان
لوله پلی اتیلن کشاورزی
لوله پلی اتیلن کشاورزی
لوله پلی اتیلن کشاورزی

سل تازه ای از لوله ها را با نام لوله پلی اتیلن می شناسند با توجه به مواد اولیه ای که سازنده پلی اتیلن است گرید های مختلفی از آن تولید می شود. پلی اتیلن از نظر ساختار شیمیایی یک نوع پلیمر است. پلی اتیلن  در پلاستیک سازی کاربرد فراوان دارد و یکی از مهمترین کار برد های آن تولید لوله پلی اتیلن می باشد.

لوله پلی اتیلن کشاورزی نوعی از این لوله هاست که در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. پلی اتیلن از واحد های اتیلن تشکیل شده است و ماده ای است که در برابر حرارت انعطاف‌پذیر است و می توان آن را ذوب کرد و دوباره به شکلی دیگر درآورد این ماده را می توان بر اساس چگالی های مختلفی که دارند تقسیم می کنند.

لوله پلی اتیلن کشاورزی ساخت گروه فنی مهندسی اوژن اطلس سپهر
لوله پلی اتیلن کشاورزری مناسب برای آبیاری ساخت گروه فنی مهندسی اوژن

لوله  پلی اتیلن کشاورزی، پلی اتیلنی با چگالی بالا است. معمولا لوله های سیستم های آبیاری تحت فشار از این نوع جنس است و استحکام کششی خوبی برخوردار است و در برابر ضربه مقاوم است. با توجه به وضعیت کمبود آب در ایران و سیستم آبیاری تحت فشار بسیار مورد توجه بوده و با رساندن آب کافی به گیاه هم به رشد گیاه کمک می‌کند و هم از هدر رفت آب جلوگیری می کند.

لوله پلی اتیلن کشاورزی در برابر خوردگی مقاوم است و دچار زنگ زدگی نمی شود و فشاری که در اثر کم و زیاد شدن آب در سیستم بوجود می آید را تحمل می کند و دیگر مشکل نشتی آب را نخواهند داشت و در سیستم توزیع به دلیل اتصالات محکم لوله ها هیچگونه هدررفتی وجود نخواهد داشت.

آبیاری قطره ای
آبیاری قطره ای

کاربرد لوله پلی اتیلن در کشاورزی

لوله پلی اتیلن کشاورزی به دلیل مزایایی که دارد بسیاری از مزارع و گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد و دارای ابعاد گوناگونی است که از سایز های بزرگ آن برای انتقال آب پرفشار استفاده می شود ولی از لوله هایی با ابعاد کوچکتر برای آبیاری زمین‌های کشاورزی و گیاهان استفاده می‌شود.

خوشبختانه در تولید این نوع لوله و اتصالات آن روز به روز پیشرفت های چشمگیری وجود داشته و باعث شده در آبیاری باغ ها و یا زمین های کشاورزی بتوان  آب خروجی را کنترل نمود و از هدر رفت آب نیز جلوگیری کرد. روش های جدید آبیاری با کمک این نوع لوله ها انجام شده است و پیشرفت هایی و تغییراتی نیز در سال های اخیر در این راه ایجاد شده است.

لوله پلی اتیلن کشاورزی ساخت گروه اوژن
لوله پلی اتیلن کشاورزی ساخت گروه اوژن

برخی از انواع آبیاری ها که با لوله پلی اتیلن صورت می گیرد شامل:

  • آبیاری تحت فشار
  • آبیاری قطره ای
  • آبیاری بوسیله نوار آبیاری
  • آبیاری بارانی
  • آبیاری موضعی

روش هایی که نام آنها ذکر شد روشهای نوین آبیاری هستند ولی در روش های سنتی نیز که آبیاری سطحی  انجام می شود از لوله پلی اتیلن کشاورزی استفاده می شود. در این روش از نوع لوله های دریچه دار استفاده می شود. مزیت های پلیمر پلی اتیلن بر روی لوله تاثیر گذاشته و از این جنس لوله در سیستم آبیاری بسیار استفاده می شود زیرا هزینه های تعمیر و نگهداری آن کاهش می یابد و هزینه هایی که برای نصب و راه اندازی این سیستم ها استفاده می شود بسیار کم است.

لوله‌های پلی اتیلن آبیاری قطره‌ای

یکی از کاربردی ترین لوله های که در آبیاری قطره ای مورد استفاده قرار می گیرد لوله  پلی اتیلن کشاورزی است. ویژگی هایی لوله های پلی اتیلن آبیاری قطره ای مانند سبک بودن و انعطاف پذیری مناسب و قیمت ارزان باعث شده است جایگزین لوله هایی با جنس های دیگر شود.

این نوع لوله به دلیل جنس پلاستیکی قابل بازیافتی که  دارد نسبت به بقیه جنس ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زمانی که از لوله پلی اتیلن کشاورزی در آبیاری قطره ای استفاده می شود این لوله ها نباید در انتقال آب در فشار بالا کار کنند و حداکثر فشاری که به آنها وارد می شود فشار ۴ تا ۵ بار است این لوله ها در کشاورزی نباید تحت تاثیر اسید و باز قوی قرار بگیرند زیرا جداره آن تخریب می شود.

اگر آبیاری قطره ای در زمین های ناصاف باشد احتمال خراب شدن آن بیشتر خواهد. به همین دلیل در زمان تولید لوله پلی اتیلن کشاورزی استاندارد های لازم اجرا گردد  لوله های پلی اتیلنی آبیاری قطره ای از سایز ۹ تا ۲۰  میلیمتر است و دارای قطر کمی هستند.

مواد اولیه سازنده این لوله پلی اتیلن سبک است  و از نوع ۴۰ و ۳۲  می باشد. لوله پلی اتیلن کشاورزی برای آبیاری قطره ای یا به صورت قطره چکانی در پای درختان و یا گیاهان است و یا با قرار دادن قطعاتی برسر لوله از نوع آبیاری قطره ای حالت فشفشه برای آب ایجاد می شود.

 

اهمیت لوله پلی اتیلن و سیستم های آبیاری

سیستم ها آبیاری امروزی مشکلات آبیاری های قدیم را از بین برده و این امر با کمک لوله پلی اتیلن کشاورزی امکان پذیر شده است هدر رفتن آب از عمده مشکلات روش سنتی بود که کمک آبیاری قطره ای با کمترین میزان آب بهترین محصولات کشاورزی حاصل می شود.

ایران نیز از نظر دسترسی به آب در شرایط کم و بحران است و هر راه حلی مبنی بر کاهش مصرف آب مورد استقبال قرار می گیرد. آبیاری قطره ای با لوله هایی پلی اتیلن بسیار کاربردی شده است این لوله  سرما و گرما را به خوبی تحمل می کند.

لوله پلی اتیلن کشاورزی زمانی که برای سیستم آبیاری قطره ای مورد استفاده قرار می‌گیرد نیاز به هیچگونه رنگی نخواهد داشت و در برابر مواد شیمیایی و یا نور خورشید مقاومت نشان می دهد این نوع لوله ها در خاک و در برابر عوامل محیطی نیز دچار آسیب نمی شوند. لوله پلی اتیلنی  قابل استفاده مجدد نیز می باشد و نوع پلاستیک آن از دو نوع سبک و سنگین می باشد که هر کدام برای انتقال سیالات با روش های جدا گانه ای خواهند بود.

اهمیت لوله پلی اتیلن و سیستم های آبیاری
اهمیت لوله پلی اتیلن و سیستم های آبیاری

مزایا لوله پلی اتیلن  کشاورزی

لوله پلی اتیلن  کشاورزی چندین سال است که در کشور‌های اروپایی برای انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرند و برای انتقال انواع سیالات از آنها استفاده می شود به عنوان مثال انتقال آب ویا جابجایی انواع سیالات شیمیایی، سیالات خنک کننده و… از مزیت های استفاده از لوله های پلی اتیلن می توان به قیمت مناسب آن و فضای بسیار کمی که آنها اشغال می کنند اشاره نمود. از دیگر ویژگی های این لوله ها می توان به مقاومت در برابر عواملی مانند نور ماوراء بنفش، اسید  و مواد شیمیایی دانست. راه اندازی این لوله در سیستم های مختلف بسیار ساده تر می باشد. در آبیاری قطره ای لوله پلی اتیلن بسیار مورد توجه کسانی است که کشت فصلی دارند. این جنس از لوله های بدون خرابی در عمق خاک نصب می شوند. به دلیل جنس انعطاف پذیر بدون هیچ کششی در زیر خاک نصب می شود. به موقع نگهداری در انبار نیز کمترین فضا را اشغال می کند. طول عمر بالایی که این لوله ها دارند تعویض و یا خرابی آنها بسیار کم خواهد شد. لوله پلی اتیلن کشاورزی به راحتی دچار گرفتگی نمی شود و در برابر شرایط جوی گوناگون  مقاومت دارد و این مساله در مورد انواع سایز های این لوله ها صدق می کند. هرگونه کشیدگی در حین نصب نمی تواند شکل لوله را از بین برد و حالت اولیه لوله پلی اتیلن باقی می ماند. معمولا این جنس از لوله ها محل  زندگی جانوارن موذی نمی شود. از این لوله ها به راحتی می توان برای پخش سموم و کود در زمین های کشاورزی استفاده نمود. زمانی که از این نوع لوله در پروژه آبیاری استفاده می شود بسیاری از هزینه ها کاهش می یابد. نشتی آب و سیالات مختلف از این لوله ها به صفر می رسد. این لوله ها که از جنس پلی اتیلن است و هیچگونه تاثیری بر کیفیت مایعی که از آن عبور می کند نخواهد داشت. ابعاد گوناگونی از این لوله ها موجود است لوله های که قطر های زیاد دارند آب پرفشار  را جابجا می کنند و لوله هایی با سایز های کم برای آبیاری زمین های کشاورزی استفاده می شود.

محدودیت های لوله پلی اتیلن  کشاورزی

همانطور که درباره مزایای مطالبی آورده شد محدودیت هایی نیز در این جنس از لوله ها موجود است ولی بسیار کم می باشد. یکی از مهمترین محدودیت ها را می توان به هنگام جابجایی  و حمل دانست که بر اثر ضربه لوله ها دچار خرابی  شوند. حرارتی که در طول سالیان متمادی به لوله پلی اتیلن کشاورزی وارد شده مقاومت آن را کم می کند. لوله های پلی اتیلن مانند آبیاری قطره‌ای  می تواند توسط جوندگان خورده شود.

روش تولید لوله پلی اتیلن

برای تولید یکسری مراحل به ترتیب انجام می شود. در این فرایند نباید تغییراتی در طی تولید صورت گیرد زیرا ماده نهایی تولید نخواهد شد.  به عنوان مثال برای تولید این لوله باید  ابتدا حرارت دهی بر روی مواد انجام شود و بعد از ذوب مواد قالبگیری انجام گیرد و بعد از ترکیب مواد با یکدیگر شکلی که از آن انتظار می رود را خارج کم می کنند و در نهایت مواد را سرد می کنند تا پلی اتیلن ساخته شده خارج شود.

این مراحل باید طبق استاندارد هایی که موجود است ساخته شود و گرنه لوله هایی که تولید شده است دارای نقص هایی به هنگام استفاده در پروژه خواهد شد. روش تولید لوله پلی اتیلن تک جداره  با دو جداره و سایز های مختلف متفاوت خواهد بود به صورتی که  تک جداره به صورت پیوسته ساخته می شود و با استفاده از یک قالب لوله تولید می شود ولی در دو جداره ها و لوله ای که قطر بزرگ دارند در چند مرحله کار انجام می شوند و درز های بخش های مختلف بوسیله جوشکاری به هم جوش می خورند. استاندارد های تعریف شده برای تولید پلی اتیلن  و همچنین لوله های پلی اتیلن موجود است که تولید باید طبق آنها انجام شود و گرنه کیفیت لوله پلی اتیلن کشاورزی پایین خواهد بود و قابلیت استفاده در پروژه های مختلف را نخواهند داشت.

قیمت لوله پلی اتیلن کشاورزی

قیمت لوله پلی اتیلن کشاورزی نسبت به لوله ای دیگر از جنس های مختلف بسیار با صرفه است و هزینه ‌ای که برای این نوع از لوله ها انجام می شود بسیار کم است. مواد اولیه  استفاده شده و روش تولید در قیمت نهایی لوله تاثیر خواهد گذاشت . پلی اتیلن ها نیز برای تولید نیاز به مواد اولیه ای دارند که کیفیت آنها نیز با هم متفاوت خواهند بود و از نظر قیمت نیز این پلیمر با جنس های دیگری که در بازار موجود است بسیار مقرون به صرفه است. قیمت لوله پلی اتیلن آبیاری قطره ای با توجه به کیفیت و وزن و قطر لوله ها متفاوت خواهد بود و می توان بر اساس آن قیمت ها را دسته بندی نمود. قطر لوله های آبیاری قطره ای بین ۱.۲ تا ۱.۴ می باشد و دارای قیمت مناسبی می باشد. در زمان خرید محصول از اولین نکاتی که به آن توجه می شود قیمت کالا است در مورد لوله های آبیاری قطره ای نیز این امر مستثنی نمی باشد ولی به غیر از قیمت باید به هنگام خرید به مواد اولیه و نام تجاری محصول، استاندارد بودن آن و میزان مقاومت آن در انواع محیط ها دقت لازم را داشته باشید. توجه داشته باشید که لوله آبیاری قطره ای دارای تنوع بالایی است  و باید متناسب با نوع زمین کشاورزی  و نوع کشت محصول مناسبی خرید شود. برای آبیاری قطره ای بهترین محصول را می توان لوله های پلی اتیلن دانست که در اندازه های مختلف در بازار موجود است و در اندازه های مختلف برای مشتریان در دسترس می باشد.

گروه مهندسی اوژن اطلس سپهر به عنوان یک شرکت مهندسی انواع لوله پلی اتیلن کشاورزی با کیفیت های عالی در اختیار مشتریان قرار می دهد. قطعات و اتصالات مرتبط با لوله های پلی اتیلن نیز توسط این شرکت به فروش می رسد و برای اجرای طرح های مرتبط با نصب انواع لوله های پلی اتیلن در رابطه با صنعت کشاورزی نیز آماده ی ارائه انواع خدمات می باشد.